Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 44

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 44

Dağ Eteği Ovası: Bir dağ eteği boyunca oluşmuş çok sayıda birikinti konisi veya yelpazesinin zamanla birleşmesiyle oluşan hafif eğimli düzlüklerdir (Görsel 1.40).

Dağ İçi Ovası: Yüksek ve engebeli alanların eğimin azaldığı bölgelerde akarsuların ve sel sularının getirdiği alüvyonları biriktirmesiyle oluşturduğu düzlüklerdir (Görsel 1.41).

Taban Seviyesi Ovası (Taşkın Ovası): Akarsuların ağızlarına yakın kısımlarında geniş tabanlı vadiler oluşur. Akarsuyun bu vadi içindeki yatağından taşmasıyla vadinin tabanı ve deltaya geçiş alanı üzerine alüvyon yayılır. Bu alüvyonların birikmesiyle oluşan düzlüklere taban seviyesi ovası veya taşkın ovası denir.

Delta: Akarsuların taşıdıkları alüvyonları denize veya göle döküldüğü yerde biriktirmesiyle oluşturduğu düzlüklerdir. Delta, kıyı derinliğinin az olduğu ve biriken alüvyonları sürükleyecek güçlü bir akıntı veya güçlü bir gelgit olayının olmadığı kıyılarda oluşabilir.

Irmak Adası: Akarsuların yatak eğiminin azaldığı yerlerde taşıdığı alüvyonları kendi yatağının içine biriktirmeleriyle oluşturduğu kum adacıklardır. Akarsuların meydana getirdiği bazı yer şekillerinin oluşumunda aşındırma ve biriktirme süreci birlikte etkili olur. Bu yer şekilleri; menderes ve sekilerdir (taraçalar).

Menderes: Yatak eğiminin azaldığı yerlerde akarsuyun yatağını yana doğru aşındırmasıyla ve alüvyonların biriktirmesiyle oluşturduğu büklümlerdir (Görsel 1.42).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 44 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!