Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

yılmasına geriye aşındırma denir. Akarsu, akış hızının azaldığı yerlerde ise yatağının daha çok yan taraflarına çarparak aşındırma yapar. Bu duruma da yana aşındırma denir. Akarsuyun yatağını taban seviyesine kadar yaklaştırması durumuna denge profili adı verilir (Görsel 1.37). Bu süreç milyonlarca yıl sürer. Akarsular ve sel sularının aşındırma faaliyetleri sonucunda çeşitli yer şekilleri oluşur.

Vadi: Akarsuyun yatağını derine ve yana doğru aşındırmasıyla oluşan yarıntılara vadi denir. Akarsuyun yatağı boyunca arazinin eğimine, jeolojik yapısına, akarsuyun akış hızına ve aşındırma gücüne bağlı olarak farklı vadi tipleri oluşmuştur.

Ders İçi Çalışmak

Aşağıda, akarsu aşındırma süreciyle meydana gelmiş vadilere ait bilgiler ve bu vadilerin görselleri verilmiştir. Verilen bilgilerle görselleri eşleştiriniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 42 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!