Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 41 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

Konuya Başlarken

Yeryüzünde Güneş’ten gelen enerjinin etkisiyle hava olayları ve su döngüsü gibi doğa olayları meydana gelir. Bu doğa olaylarından bazıları, yeryüzünde çeşitli yer şekillerinin oluşmasında rol oynar. Enerjisini Güneş’ten alan ve yeryüzünün şekillenmesinde etkili olan etmen ve süreçlere dış kuvvetler denir.

1. Dış kuvvetlerin oluşturduğu yer şekilleriyle doğal çevre arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Dış kuvvetlerin oluşturduğu yer şekilleri doğal çevre ile yakın bir ilişki içerisindedir. Doğal çevre, dış kuvvetlerin etkisiyle oluşan yüzey şekillerini barındırır ve bu şekiller doğal çevrenin karakteristik özelliklerini belirler. Örneğin, dağlar ve vadiler, akarsuların erozyon etkisiyle oluşur ve doğal çevrenin topografyasını şekillendirir.

2. Yaşadığınız ortamdaki yer şekillerinin oluşumunda etkili olan dış kuvvetler neler olabilir?

  • Cevap: Akarsular, yaşadığımız ortamdaki yer şekillerinin oluşumunda etkili olan önemli dış kuvvetlerden biridir. Akarsular, yüzeydeki suların yerçekimi etkisiyle eğimli alanlardan aşağı doğru akması sonucu oluşur. Bu akış sırasında akarsular, taşıma, aşındırma ve birikim süreçleriyle çevrelerindeki toprak ve kaya materyallerini taşıyarak yer şekillerini şekillendirir. Erozyon etkisiyle vadiler, kanyonlar ve ova düzlükleri oluşurken, biriken materyallerle delta ovaları ve akarsu terasları şekillenebilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 41 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!