Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 264 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 264

Afet Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Afet anında ve sonrasında yapılması gereken çalışmalara kriz yönetimi adı verilir. Kriz yönetimi, müdahale ve iyileştirme olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Kriz yönetiminin ilk aşamasını müdahale oluşturur. Müdahale aşamasının ilk bölümünde afet konusunda haber alma, afet bölgesine en kısa zamanda ulaşma, arama ve kurtarma çalışmaları yer alır. Arama kurtarma çalışmalarının kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin tecrübeli ekipleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Afetten etkilenen insanların sabırlı olmaları, paniğe kapılmadan arama kurtarma ekiplerinin kendilerine ulaşmasını beklemeleri kayıpları azaltma konusunda büyük rol oynamaktadır. Afet anında paniğe kapılanların yaptığı hata ve kazalar sebebiyle birçok zarar ve can kaybı yaşanabilmektedir. Afet anında ve sonrasında kamu kurumları ile sivil toplum örgütleri kadar vatandaşlara da sorumluluk düşmektedir. Bireylerin afete neden olabilecek faaliyetlerden kaçınması, afet esnasında sabırlı olması ve afet anında yapılması gerekenleri paniğe kapılmadan uygulaması gerekmektedir (Tablo 4.12).

DEĞERLENDİRİYORUM

Afetlere hazırlık sürecinde, afet sırasında ve sonrasında yerine getirilmesi gereken sorumluluklarla ilgili bir afiş çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız afişleri okulda sergileyiniz.

  • Cevap: Afet hazırlık sürecinde eğitim ve bilinçlendirme, afet sırasında doğru müdahale ve tahliye, afet sonrasında ise acil yardım ve iyileştirme çalışmalarının yerine getirilmesi gereken sorumluluklardandır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 264 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!