Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 247

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 247 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 247

Volkanik Püskürme

Yeryüzünde 550 civarında aktif volkan olduğu ve bunlardan 50 ila 65 tanesinin yılda en az bir kere püskürdüğü bilinmektedir. Bu aktif volkanların %60’a yakını, ateş çemberi olarak adlandırılan, Büyük Okyanus kıyıları boyunca uzanan fay kuşağı üzerinde yer alırken %20’si Akdeniz çevresindedir. Başta İzlanda olmak üzere Atlas Okyanusu ortasındaki fay üzerindeki adalarda ve Doğu Afrika Grabeni üzerinde de aktif volkanlar bulunmaktadır (Harita 4.2). Volkanik püskürmelerden en çok zarar gören yerlerin başında Endonezya, Filipin ve Japon adaları ile İtalya gelmektedir (Tablo 4.5).

Aktif volkanlarda yaşanan püskürmeler, bulunduğu bölgede büyük zararlara neden olan afetlere dönüşebilmektedir (Görsel 4.4). Volkanik püskürmelerle çevreye yayılan kızgın lav akıntıları, çamur akıntıları, geniş bir alana yayılan kızgın kül, lapilli, volkan bombası gibi katı malzemeler; kükürt dioksit ve hidrojen sülfür gibi zehirli gazlar ve bu gazların etkisiyle oluşan asit yağmurları doğal ve beşerî ortamda büyük zararlara neden olmaktadır. Volkanik püskürmelerin ardından yaşanan kıtlık, açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle de geçmişte çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir.

Volkanik Püskürmelerin Başlıca Etkileri:

• Yaralanmaların ve can kayıplarının yaşanması
• Yerleşim birimlerinin ve tarım alanlarının lav ve tüf altında kalarak yok olması
• Fabrikaların ve ticari işletmelerin zarar görmesiyle ekonomik zararların oluşması
• Ulaşım yollarının zarar görmesi ve ulaşımın aksaması
• Bitki örtüsünün ve canlı hayatının yok olması
• Deprem, tsunami, kütle hareketleri, çığ, buzul erimeleri gibi başka aletleri başlatması
• Bölgeden göçlerin yaşanması

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 247 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!