Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 246

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 246 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 246

Tsunami

Tsunamiler; deniz altında gerçekleşen büyük depremler, volkanik patlamalar veya heyelanlar nedeniyle meydana gelmektedir (Tablo 4.4). Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu kıyıları, tsunaminin en çok yaşandığı kıyılardır. Endonezya ve Japon adaları, tsunamiden çok fazla etkilenen ve tsunami riskinin en yüksek olduğu yerlerdir.

Okyanus ve denizlerde oluşan tsunami dalgaları, etkilediği yerlerde büyük zararlar meydana getirmektedir (Görsel 4.3). Bu zararların düzeyi; tsunamiye neden olan etkenin büyüklüğü, oluşan dalgaların boyu ve yüksekliği, tsunaminin başlangıç noktasının kıyıya uzaklığı, kıyı bölgelerinin yer şekilleri gibi faktörlere bağlıdır.

Tsunamilerin Başlıca Etkileri:

• Kıyı bölgelerinin ve yükseltisi az olan adaların deniz suyu altında kalması
• Yaralanmaların ve can kayıplarının yaşanması
• Bölgeden göçlerin yaşanması
• Binaların yıkılması veya kullanılamaz hâle gelmesi
• Tarım alanlarının, ticari işletmelerin, turistik tesislerin ve sanayi tesislerinin zarar görmesiyle büyük ekonomik kayıplar yaşanması
• Liman, iskele ve altyapı tesislerinin zarar görmesi

ASRIN FELAKETİ ASYA DEPREMİ VE TSUNAMİSİ

Aralık 2004 tarihinde Endonezya’nın Sumatra Adası’nın 1,5 km açığında okyanus tabanında Richter ölçeğine göre 9.0 büyüklüğünde bir deprem olmuştur. Bu deprem, milyarlarca tonluk su kütlesini de harekete geçirmiştir. Harekete geçen su kütlesi dev dalgalar oluşturmuştur. Başlangıçtaki hızı saatte 800 km olan dalgalar, Sri Lanka açıklarında 200 km hıza düşmüş ve yavaşlamanın etkisiyle dalgaların boyu 6-10 m yüksekliğe kadar ulaşmıştir. Tsunami dalgaları; depremden bir saat sonra Tayland kıyılarını sonra da Hindistan, Sri Lanka, Malezya, Maldivler, Seyşeller ve Bangladeş’i vurmuştur. Dalgaların 4.600 km uzaktaki Afrika kıyılarına ulaşması ise 5 saat sürmüştür. Deprem ve tsunaminin etkilediği ülkelerde, 243.530’u Endonezya’da olmak üzere toplam 296.791 kişi hayatını kaybetmiştir. Ancak gerçek kaybın bu rakamların çok üzerinde olduğu düşünülmektedir. Deprem ve tsunaminin etkisiyle binlerce yerleşim merkezi yıkılmış, binlerce ada dalgalar altında kalmıştır. Yıkım yaşanan bölgelerde yaklaşık 5 milyon kişi evsiz kalmıştır. Milyarlarca dolarlık ekonomik zarar ortaya çıkmıştır. Tarım alanları ve doğal çevre de büyük miktarda zarar görmüştür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 246 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!