Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

Nüfusun Cinsiyet Yapısı

Toplam nüfustaki kadın ve erkek oranı, nüfusun cinsiyet yapısını ortaya koyar. Dünya nüfusunda erkek ve kadın sayısı dengeli olmakla birlikte erkek nüfus biraz daha fazladır. Dünyada 2020 yılı nüfus verilerine göre nüfusun yaklaşık %49,6’sı kadın iken %50,4’ü erkektir. Ancak bu dengeli durum ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Bazı ülkelerde erkek nüfus belirgin bir şekilde fazla iken bazı ülkelerde ise tersi bir durum görülebilmektedir (Grafik 2.1).

Nüfusun cinsiyet yapısını etkileyen faktörlerin başında; göçler, savaşlar, doğum ve ölüm oranları gelir (Görsel 2.2). Göç alan yerlerde genel olarak erkek nüfus fazla iken göç veren yerlerde ise kadın nüfus fazladır. Çünkü göçler, özellikle işçi göçleri, daha çok erkekler tarafından gerçekleştirilmektedir. Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman gibi dışarıdan erkek işçi kabul eden ülkelerde erkek nüfus oranı çok bariz bir şekilde fazladır. Bunun yanında Rusya, Ukrayna, Letonya ve Litvanya gibi ülkelerde kadın nüfus oranı belirgin bir şekilde daha fazladır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 159 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!