Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

Türkiye’de kısa mesafelerde büyük yükselti farklarının olması, bir iklim bölgesi içinde bitki topluluklarının dikey yönde de değişmesine neden olur. Dağların uzanışı ve bakı etkisi de bitki topluluklarının dağılışında önemli rol oynar.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki görselde Giresun ile Mersin arasındaki yer şekilleri profili üzerinde bitki topluluklarının değişimi gösterilmiştir.

1. Aladağlar’ın denize bakan yamaçlarındaki bitki topluluklarının değişimi nasıldır? Bu değişimin sebebi nedir?

  • Cevap:

2. Aynı dağın kıyı ile iç kesimlerinde aynı yükseltilerinde hangi bitki toplulukları vardır? Bu farklılıklarının sebebi nedir?

  • Cevap:

3. Dağ yamaçlarında bitki toplulukları kısa mesafelerde değişirken Uzunyayla Platosu’nda çok geniş alanda sadece bozkır bitki topluluğu bulunmasının sebebi nedir?

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 138 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!