Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 137

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 137

Konuya Başlarken

Türkiye, bitki çeşitliliği bakımından zengin ülkelerden biridir. Türkiye’de bilinen bitki türü sayısı (yaklaşık 12.000 tür) oldukça fazladır. Bu bitki türlerinin yaklaşık üçte biri ise sadece Türkiye’de yetişen endemik türlerden oluşur. Bir kısmı da jeolojik çağların farklı iklim dönemlerinden bu güne kadar varlığını sürdürebilmiş relikt bitkilerdir. Bu özellikleri, Türkiye’yi adeta bir açık hava bitki müzesi hâline getirmiştir. Bu bitki varlığı ülkemizin ayrı bir zenginlik kaynağıdır.

1. Türkiye’nin hangi özellikleri bitki türlerinin çeşitlilik göstermesinde etkili olmuştur?

  • Cevap: Türkiye’nin coğrafi konumu, iklim çeşitliliği, yükseklik farkları ve farklı ekosistemlere sahip olması, bitki türlerinin çeşitlilik göstermesinde etkili olmuştur.

2. Yaşadığınız çevrede bulunan bitki türlerinin korunması için bireylere düşen sorumluluklar nelerdir?

  • Cevap: Bireyler, doğal alanları korumalı ve bitkilere zarar vermemelidir. Ayrıca, yerel bitki türlerini tanımak ve bu türlerin korunmasına yönelik bilinçlenme faaliyetlerine katılmak bireylerin sorumluluğundadır.

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, Türkiye’de bitki örtüsünün dağılışı haritası verilmiştir. Bitki topluluklarının hangi iklim bölgelerinde dağılım gösterdiğini tespit ediniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 137 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!