Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 136

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 136 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 136

Tundra

Kuzey Yarım Küre’de kutup dairesine yakın alanlarda görülen tundra iklim bölgesinin bitki topluluğudur (Görsel 1.136). Yılın büyük kısmında (8-9 ay) sıcaklığın 0°C’nin altında olduğu bu bölgelerde çok kısa süren yaz döneminde ortaya çıkan liken, yosun ve otsu bitkilerden oluşur. Asya’nın, Kuzey Amerika’nın ve Avrupa’nın en kuzeyi ile Grönland Adası kıyılarında yayılır.

Çöl Bitkileri

Ilık yağış miktarının 250 mm’nin altına düştüğü kurak bölgelerin bitki topluluğudur görsel 1.137). Kuraklığa dayanıklı, su kaynı iyice azaltmış, dikensi yapraklara sahip : türleri ile suyu depolayabilen kaktüs türü bitkilerden oluşur. Dönenceler kuşağı çölleri ; Asya ve Kuzey Amerika çöllerinde geniş anlar kaplar.

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, bir merkeze ait sıcaklık ve yağış grafiği verilmiştir. Verilen merkezin iklim tipi, zonal toprak tipi ve doğal bitki topluluğu nedir?

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 136 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!