Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 135

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 135 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 135

Savan

Sıcak kuşakta Ekvatoral bölge ile çöller arasında kalan, yazı çok yağışlı subtropikal iklim (savan iklimi) bölgesinin bitki topluluğudur (Görsel 1.133). Yağışlı mevsimde yeşeren, yağışsız dönemde sararıp kuruyan, uzun boylu (1-1,5 m), gür ot topluluğudur. Bu bölgede yer yer kuraklığa dayanıklı ağaçlar ve çalılar da bulunur. Afrika, Güney Amerika ve Avustralya’da geniş alanlar kaplar.

Çayır

Orta kuşakta karasal iklimin yarı nemli alanları ile dağların yükseklerinde yayılan, uzun boylu sık ot topluluğudur (Görsel 1.134). Çayırlar ilkbahar ve yaz yağışlarıyla yeşerir, kış döneminde kurur. Dağların yükseklerindeki çayırlara Alpin çayır adı da verilir. Doğu Avrupa’da, Kuzey Amerika’nın iç kesimlerinde, Arjantin’in kuzeyinde geniş alanlar kaplar.

Step (Bozkır)

Az yağışlı karasal iklim bölgesinin (step iklimi) bitki topluluğudur (Görsel 1.135). Yıllık yağış ortalamasının 250 mm-500 mm arası olduğu alanlarda yayılır. İlkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz başında sararıp kuruyan, kısa boylu cılız otlardan oluşur. Çoban yastığı, gelincik, sığırkuyruğu, geven, üzerlik, çayır gülü bozkır bitkilerinin başlıca örnekleridir. Orta Asya, Orta Doğu ve Orta Avrupa ile Kuzey Amerika ve Avustralya’nın iç kesimlerinde görülür. Ormanların tahrip edildiği alanlarda sonradan yayılmış steplere antropojen step adı verilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 135 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!