Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 134

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 134

Makiler

Akdeniz iklim bölgesinde kızılçam ormanlarının tahrip olduğu alanlarda görülen bitki topluluğudur (Görsel 1.130). Boyları 2-5 m arasında olan, odunsu gövdeye sahip bodur ağaççık ve çalılardır. Uzun yaz kuraklığına dayanıklı, kök sistemleri gelişmiş; yaprakları dar, sert, parlak ve tüylü bitkilerdir. Soğuğa dayanıksız bu bitkiler, belirli yükseltilerden sonra ortadan kalkar. Yabani zeytin, defne, zakkum, keçiboynuzu, mersin, sakız, menengiç, sandal, kocayemiş ve pırnal meşesi başlıca maki türleridir. Akdeniz kıyıları, Kaliforniya (ABD’nin Güneybatısı), Şili’nin orta kısımları, Güney Afrika’da Kap bölgesi ile Avustralya’nın güney ve güneybatısında görülür.

Garigler

Akdeniz iklim bölgesinde yayılmış daha küçük çalılardan oluşan bitki topluluğudur (Görsel 1.131). Frigana adı da verilir. Diken çalısı, laden, yasemin en yaygın garig türleridir. Akdeniz iklim bölgesinde yağış miktarının azaldığı, eğimin fazla ve toprakların elverişsiz olduğu, makilerin tahrip edildiği alanlarda yayılmışlardır.

Psödomakiler

Ilıman okyanusal iklim bölgesinde, ormanların tahrip olduğu yerlerde veya orman altı bitkisi olarak yayılan çalı türlerinden oluşan bitki topluluğudur (Görsel 1.132). Şimşir, çobanpüskülü, orman gülü, kızılcık, karayemiş, fındık başlıca psödomaki türleridir. Kış döneminde büyük kısmı yapraklarını döker.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 134 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!