Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 118

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 118 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 118

Toprakların Hayvancılıkta Kullanımı: Türkiye’de arazinin yaklaşık 1/5’i çayır ve mera alanlarından oluşur. Mera alanlarının bir kısmı iç kesimlerdeki platolarda step toprakları üzerinde yayılan bozkır bitkilerinden oluşur ve ot tüketimi az olan küçükbaş hayvanların (koyun, keçi) yetiştiriciliğine uygundur. Erzurum-Kars Platosu ve Doğu Karadeniz’in yüksek yaylalarındaki dağ çayırı topraklarında yetişen uzun boylu çayırlar, ot tüketimi fazla olan büyükbaş hayvanların yetiştiriciliğine uygundur (Görsel 1.119). Akdeniz iklim bölgelerinde terra rossa toprakları üzerinde yayılan maki bitki örtüsü ise kıl keçisi yetiştirmeye uygundur.

Toprakların Ormancılıkta Kullanımı: Türkiye’de arazinin yaklaşık 1/3’ü orman alanlarından oluşur. Ormanların büyük kısmı kıyı bölgelerdedir ve genellikle dağ yamaçlarındadır. Ormanlardan yakacak odun, kereste gibi ana ürünler; reçine, kozalak, çeşitli orman meyveleri gibi yan ürünler elde edilir.

Beyin Fırtınası

Ormanlık alanlarda yaşayan insanların önemli bir kısmı orman alanlarını tahrip ederek tarım alanına dönüştürmektedir. Bu durum toprak erozyonunu hızlandırmaktadır. Toprak erozyonunu önlemek için orman köylerine yönelik ne tür projeler geliştirilebilir?

  • Cevap: Orman köylerine yönelik, sürdürülebilir tarım tekniklerinin öğretildiği eğitim programları geliştirilebilir. Ağaçlandırma ve toprak koruma tekniklerini içeren ormancılık projeleri desteklenebilir. Ayrıca, alternatif geçim kaynakları oluşturarak ormanlara olan baskının azaltılması için ekoturizm ve arıcılık gibi faaliyetler teşvik edilebilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 118 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!