Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 117

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 117 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 117

Konuya Başlarken

Toprak, bir bölgede canlı yaşamının gelişmesi için en temel unsurlardan biridir. İnsanların bir bölgede yerleşik bir yaşam alanı oluşturabilmesi toprağın varlığına bağlıdır. Toprak üzerinde yetişen bitkiler ve topraktaki çeşitli mineraller, yaşamsal faaliyetler için vazgeçilmezdir. Temel ekonomik faaliyetlerden hayvancılık ve tarım da toprağın varlığına bağlıdır.

1. Yaşadığınız çevrede toprak hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

  • Cevap: Yaşadığım çevrede toprak, tarım ve hayvancılık faaliyetleri için kullanılmakta ayrıca konut ve altyapı inşaatları için de arazi olarak değerlendirilmektedir.

2. Toprağın korunması için bireylere düşen sorumluluklar nelerdir?

  • Cevap: Toprağın korunması için bireyler, organik atıklarını kompost yapmak, erozyonu önlemek için bitki örtüsünü korumak ve su kaynaklarını kirletmemeye dikkat etmelidirler.

Düşünelim- Tartışalım

Toprakta sürekli aynı tarım ürünün yetiştirilmesi verimliliğin düşmesine neden olur. Bunun sebebi ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Toprakta sürekli aynı tarım ürününün yetiştirilmesi, toprağın belirli besin maddelerini tükenmesine ve hastalıklar ile zararlıların artışına yol açabilir, bu da zamanla verimliliğin düşmesine neden olur.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 117 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!