Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 106

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 106 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 106

Toprak oluşum sürecinde etkili olan faktörler, üç farklı toprak grubunu ortaya çıkarmıştır. (Şema 1.3).

Ana materyalin üzerinde ana materyalin ayrışmasıyla oluşmuş yerli topraklardır. Genellikle geniş alan kaplayan bu toprak tipleri oluştuğu yerdeki iklim ve bitki örtüsünün özelliklerini belirgin bir şekilde yansıtır.

Laterit

Özellikle ekvatoral, savan ve muson iklim bölgelerinde genellikle orman altında görülen toprak türüdür (Görsel 1.103). Sıcak ve nemin etkisiyle topraktaki demir mineralleri oksitlenir ve toprak kırmızımsı kiremit rengini alır. Bitki örtüsü gür olmasına rağmen organik maddenin tamamına yakınının çürütülmesi ve yıkanıp taşınması sonucunda toprakta humus birikimi çok azdır. Dolayısıyla tarımsal faaliyetler için verimsiz bir topraktır.

Terra Rossa (Kırmızımsı Akdeniz Toprağı)

Akdeniz iklim bölgesinde kızılçam ve maki bitki örtüsü altında oluşan toprak türüdür (Görsel 1.104). Kireç taşlı arazilerde, özellikle polye tabanlarında yaygındır. Demir mineralinin oksitlenmesiyle kırmızımsı bir renk almıştır. Organik madde bakımından zengin değildir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 106 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!