Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 107

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 107 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 107

Kahverengi Orman

Orta kuşağın her mevsim yağışlı bölgelerinde, özellikle ılıman okyanusal iklim bölgesinde, orman altında oluşan topraklardır (Görsel 1.105). Yağışın fazla olduğu yerlerde kireçsizdir. Toprakta humus oranı yüksektir ve bu nedenle rengi koyu kahverengidir.

Podzol

Soğuk karasal iklimin nemli bölgeleri ile orta kuşakta dağların yağışlı yüksek kesimlerinde iğne yapraklı ormanların altında oluşan toprak türüdür (Görsel 1.106). Yıkanmanın fazla olduğu bu topraklarda tuz ve kireç oranı çok azdır ve A horizonu kül rengi gri bir renk alır. Humus oranı düşük, verimsiz topraklardır.

Tundra

Tundra ikliminin görüldüğü yaklaşık 70°- 80° enlemleri arasında oluşan toprak türüdür (Görsel 1.107). Yılın büyük kısmında donmuştur. Kısa yaz döneminde buzların çözülmesiyle büyük oranda bataklığa dönüşür. Organik madde yönünden zengindir ama iklim koşulları nedeniyle tarıma elverişli değildir.

Kahverengi ve Kestane Renkli Step

Step, iklim bölgesinin düzlüklerinde, cılız bozkır bitki örtüsü altında oluşan toprak türüdür (Görsel 1.108). Yağış azlığı nedeniyle toprakta yıkanma azdır. Bu nedenle toprakta tuz ve kireç oranı yüksektir. Toprak açık kahverengidir. Organik madde bakımından fakir ve tarımsal verimliliği düşüktür. Step bölgelerinde yağışın biraz arttığı yüksek alanlarda bitki örtüsünün gürleşmesiyle humus oranı artar ve toprak kestane rengini alır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 107 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!