Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

toprak kalınlığı azdır. Kimyasal çözünmenin daha etkili ve birikmenin fazla olduğu düz yerlerde toprak kalınlığı ise daha fazladır (Görsel 1.101).

c. Bakı Etkisi: Dağların güneşe bakan ve bakmayan yamaçları arasında sıcaklık, güneşlenme ve bitki örtüsü bakımından farklılıklar görülür. Bu farklılıklar da oluşan toprağın özelliklerini etkiler.

Düşünelim- Tartışalım

Toros Dağları’nın denize bakan yamaçları ile iç kesimlere bakan yamaçları arasında nasıl bir farklılık vardır? Bu farklılık toprak oluşumunu nasıl etkiler? Tartışınız.

  • Cevap: Toros Dağları’nın denize bakan yamaçları, nemli Akdeniz ikliminin etkisi altında daha yoğun yağış alırken, iç kesimlere bakan yamaçları daha az yağışlı ve kurak bir iklime sahiptir. Bu durum, denize bakan yamaçlarda daha verimli ve derin toprakların oluşumuna katkıda bulunurken, iç kesimlerdeki yamaçlarda daha sığ ve taşlı toprakların oluşmasına yol açar.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 105 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!