Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

Toprak Oluşumu ve Özelliklerini Etkileyen Faktörler

Toprağın oluşum süreci ve toprak özelliklerinin ortaya çıkmasında çeşitli etkenler rol oynar.

İklim: Toprak oluşumunu etkileyen en önemli faktörlerden biri iklimdir. Sıcaklık ve yağış özelliği farklı olan iklim bölgelerinde farklı özellikte toprak oluşumu gözlenir. Sıcaklık ve yağış; kayaçların çözünme şeklini, toprağın oluşum hızını ve kalınlığını belirler. Topraktaki canlı hayatına ve dolayısıyla organik madde miktarına etki eder. Toprağın yıkanma miktarını ve buna bağlı olarak topraktaki tuz, kireç vb. minerallerin oranını etkiler.

Ana materyalin ayrışmasıyla oluşmuş, katmanlaşmış ve olgunlaşmış yerli topraklarda ana kayanın etkisi giderek azalmıştır. Böyle toprakların özelliklerini belirleyen esas etken, iklim ve bitki örtüsüdür. Dolayısıyla her iklim bölgesinin toprak özellikleri farklı olur ve o iklime has tipik bir toprak türü ortaya çıkar. İklim etkisinin ön plana çıktığı bu tür topraklara zonal topraklar denir.

Ana Materyal: Ana materyalden çözünen mineraller toprağın ana malzemesidir. Ana materyalin sertliği; toprağın çözünme ve oluşma hızını etkiler. Kolay çözünebilir kayaçlar üzerinde toprak oluşumu daha hızlı gerçekleşir.

Mineral bileşimi ise toprağın kimyasal yapısını, su tutma kapasitesini, geçirimliliğini, verimini ve rengini etkiler. Ana materyalin üzerinde yeni oluşan ve henüz kalınlaşıp katmanlaşmamış topraklarda ana materyalin etkisi daha belirgindir. Bu tür topraklara intrazonal topraklar denir.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki tabloda, bazı iklim bölgelerine ait toprak oluşumu ve özellikleri verilmiştir. Tablodaki boş alanları örnekteki gibi doldurunuz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!