Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 51

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 51

Saat Dilimleri

Dünya, ekseni etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu dönüş esnasında 360 meridyen, 1 saatte ise 15 meridyen Güneş’in karşısından geçer. Dünya böylece 15° aralıklarla 24 saat dilimine ayrılır (Harita 1.4). Başlangıç meridyeninin 7° 30′ batısı ile 7° 30′ doğusu 0. saat dilimi (24. saat dilimi) olarak kabul edilir. 0. saat diliminin doğusunda (Doğu Yarım Küre) yer alan saat dilimleri 1, 11 arasındaki numaralarla batısında (Batı Yarım Küre) yer alan saat dilimleri ise -1, -11 arasındaki numaralarla ifade edilir. 0 ve 12. saat dilimlerinde hem Doğu Yarım Küre’nin hem de Batı Yarım Küre’nin alanı bulunur. Saat dilimlerinin sınırları, ülkelerin sınırlarına göre sapmalar yapabilir.

Ulusal (Ortak) Saat

Bir ülkenin içinden ya da yakınından geçen saat diliminin merkez boylamına ait yerel saatin ülkenin tamamında veya belirli bir bölümünde kullanılmasına ulusal saat denir. Doğu-batı doğrultusunda çok geniş alan kaplayan ülkeler, aynı anda birden fazla ortak saat kullanabilir. Bu bakımdan Rusya, ABD, Kanada ve Avustralya’nın aynı anda birden fazla ortak saat kullandığını söylemek mümkündür. Türkiye, 2 ve 3. saat diliminde toprakları olan bir ülkedir. Enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ülkemizde 3. saat dilimi (merkez boylamı 45° D meridyeni) kullanılmaktadır.

Tarih Değiştirme Çizgisi

180° meridyeni, tarih değiştirme çizgisi olarak kabul edilir. Bu çizginin kutup noktaları arasında Büyük (Pasifik) Okyanus üzerinden geçtiği varsayılır. Doğusu ile batısı arasındaki zaman farkının 24 saat olduğu tarih değiştirme çizgisi, 180° meridyeninin üzerinden geçmemektedir. Bu çizgi, doğuda ve batıda bazı ada devletleri dikkate alındığından küçük girinti ve çıkıntılar yapılarak zikzaklar şeklinde çizilmiştir (Gör sel 1.30).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 51 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!