Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 50

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 50

Yerel Saat Öğle vakti

Güneş’in yeryüzündeki herhangi bir noktaya ait meridyenden geçtiği anda belirlenen saate yerel saat denir. Bu durumda Güneş ufuk düzlemi üzerindeki en üst noktaya ulaşır, saat de 12.00 olarak kabul edilir (Görsel 1.28).

Meridyenlerde yerel saat birbirinden farklıdır. Yerel saat, Müslüman toplumlarda genellikle ibadet vakitlerinin düzenlenmesinde (namaz, iftar, sahur vakitleri vb.) kullanılmaktadır.

Ardışık iki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakikadır. Bu zaman farkından dolayı ardışık iki meridyenden doğuda bulunanı, batıdaki meridyene göre Güneş’i 4 dakika daha erken görür. Meridyen sayısı arttıkça bu fark da artar.

Yerel saat hesaplanırken aşağıdaki adımlar uygulanır:
1. Verilen iki nokta arasındaki meridyen farkı bulunur.
2. Bulunan meridyen farkı 4 dakika ile çarpılır.
3. Bulunan fark 60 dakikadan büyük ise saate çevrilir, küçük ise aynen alınır.
4. Dünya batıdan doğuya doğru döndüğü için doğuda yerel saat ileride, batıda ise geridedir. Yukarıda verilenlerden hareketle doğudaki bir yerin yerel saati hesaplanırken bulunan yerel saat
farkı toplanır, batıdaki yerde ise bu fark çıkarılır (Görsel 1.29).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 50 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!