Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 168

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 168 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 168

Bölge sınırları, bölgeyi oluşturma amaç ve ölçütlerine göre değişiklik gösterebilir. Doğal özelliklere (yeryüzü şekilleri, iklim, su durumu, bitki örtüsü vb.) göre oluşturulan bölgelerin sınırları çok uzun zamanda, beşerî ve ekonomik özelliklere (tarım, nüfus vb.) göre oluşturulan bölgelerin sınırları ise kısa sürede değişebilir. Hatta bazı bölgeler, tarihî süreç içerisinde ortadan kalkarak yapılan yatırımlarla yeni bölgelere dönüşebilir.

Bazı bölgelerin sınırları birbiriyle örtüşürken bazılarınınki tamamen birbirinden farklı olabilir. Örneğin ılıman iklim bölgeleri, yoğun nüfuslu bölgeler ve ulaşımı gelişmiş bölgelerin sınırları birbiriyle örtüşürken genç oluşumlu araziler ile taş kömürü çıkarılan bölgelerin sınırları birbiriyle örtüşmemektedir.

Bazı bölgelerin sınırları tam olarak belliyken bazı bölgelerin sınırları tam belli değildir. Örneğin Türkiye’nin siyasi sınırları kesin hatlarla bellidir. Ancak Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasındaki sınırlar kesin olarak belirlenemez.

Genellikle

• Akdeniz iklim bölgeleriyle yaz turizminin geliştiği bölgeler,
• Nüfusun yoğun olduğu bölgelerle ulaşımın geliştiği bölgeler,
• Maden bölgeleriyle sanayi bölgeleri,
• İklim bölgeleriyle bitki örtüsü bölgeleri birbirleri ile örtüşebilir.

UYGULAMA

Aşağıda çeşitli bölgeler verilmiştir. Bu bölgelerin özelliklerini dikkate alarak verilen bölge türlerinin karşısına uygun olan durumu örnekteki gibi işaretleyiniz.

  • Cevap:

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 168 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!