Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 144

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 144 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 144

Askerî şehirlerde büyük askerî birlikler bulunmaktadır. Bu birliklerde binlerce askerin beslenme, barınma ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu durum, diğer sektörlerin de canlanmasını ve gelişmesini sağlar. Sarıkamış, İncirlik, Kırkağaç ve Eğirdir askerî şehirlere örnek verilebilir (Görsel 2.21).

Ticaret şehri, ana işlevin ticaret olduğu şehirdir. Tarih boyunca devam eden ve günümüzde daha da önem kazanan bir faaliyet olan ticaretin bir şehirde gelişebilmesi için bazı koşullar gereklidir. Öncelikli olarak şehir, önemli ulaşım yolları üzerinde bulunmalıdır. Diğer bir şart ise şehirde ekonomik değeri yüksek olan ürünlerin veya bunları tüketen bir nüfusun bulunmasıdır. New York (Niv York), Hong Kong (Hang Kâng) ve İstanbul ticaret şehirlerine örnek verilebilir (Görsel 2.22).

Hinterlandı geniş olan ve ticaretin genellikle deniz ulaşımı ile yapıldığı şehirlere liman şehirleri denir. Rotterdam (Raderdam), Hamburg (Hambug), Marsilya, İstanbul, İzmir ve Mersin liman şehirlerine örnek verilebilir (Görsel 2.23). Ayrıca dünyada deniz limanları kadar geniş etki alanına sahip olmayan nehir limanları da vardır. Chicago (Şikago) bu tür bir liman şehridir.

Bir yöreyi veya limanı ekonomik yönden besleyen, ona ulaşım hatlarıyla bağlı olan ve onunla sosyal etkileşimde bulunan dar ya da geniş bölgeye hinterlant (art bölge) adı verilir.

Hinterlant, ekonomik olarak limanı besleyen ve limanla etkileşen alanın tümüdür. Bir limanın hinterlandında sanayi tesislerinin, yer altı kaynaklarının ve tarım alanlarının bulunduğu alan ne kadar genişse liman da o oranda gelişir. Örneğin İstanbul Limanı’nın hinterlandı neredeyse Türkiye’nin tamamını kapsar. İstanbul, İzmir, Mersin, İskenderun ve Samsun hinterlandı geniş olan başlıca limanlarımızdır. Buna karşılık özellikle dağların uzanış doğrultusu, limanların hinterlandını olumsuz etkilemektedir. Sinop Limanı’nın hinterlandının dar olması bu duruma örnek gösterilebilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 144 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!