Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

Havadaki su buharının soğumanın etkisiyle ya da havadaki nem artışı sonucu sıvı ya da katı hâle geçmesine yoğuşma denir. Başlıca yoğuşma türleri; bulut, sis, çiy, kırağı, kırç, yağmur, kar ve doludur.

Atmosferdeki su buharına veya buz kristalleri yığınına bulut adı verilir. Bulutlar, şekil ve yükselti ölçütleri dikkate alınarak sınıflandırılır (Şema 1.9).

Şekillerine göre bulutlar üçe ayrılır. Sirrüs biçimli bulutlar, troposferin üst bölümünde bulunur. Genellikle beyaz renkte olan bu bulutlar ince buz kristallerinden oluştuğu için tüy biçiminde görülür. Stratüs biçimli bulutlar, gökyüzünün tümünü ya da büyük bir bölümünü kaplar. Kümülüs biçimli bulutlar ise genellikle düz tabanlı olarak ve yükselen kubbeler şeklinde görülür. Bu bulutların yağış oluşturma ihtimali yüksektir.

Yüksekliklerine göre bulutlar yüksek, orta, alçak ve dikey gelişimli olmak üzere dörde ayrılır (Görsel 1.66).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 105 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!