Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 102

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 102

Tropikal rüzgârlar, Ekvator’un 5° kuzey ve güney enlemlerinden başlamakla birlikte daha çok sıcak okyanuslar üzerinde oluşur ve karalara doğru etki alanını genişletir. (Harita 1.26). Hızları çok fazladır. Bu rüzgârlar farklı bölgelerde farklı isimler almaktadır. Örneğin tropikal rüzgârlara Asya Kıtası’nda tayfun (Çince büyük rüzgâr), Hint Okyanus’u ve Avustralya’da cyclon (sayklon), Meksika Körfezi’nde ve Antillerde de hurricane (horikeyn) adı verilmiştir.

Nem ve Yağış

Yeryüzündeki sular, doğal sistemler arasında sürekli bir döngü hâlindedir. Suların bir kısmı, buharlaşma ve bitkilerin terlemesi yoluyla su buharı olarak atmosfere karışır ve daha sonra yağış olarak yeryüzüne düşer. Karalara düşen yağışların bir kısmı, yer altına sızarak yer altı sularını oluştururken bir kısmı da akarsu ve göller vasıtasıyla denizlere ulaşır. Gerçekleşen bu harekete su döngüsü (hidrolojik döngü) adı verilir (Görsel 1.65).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 102 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!