Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 93

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 93 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 93

Türkiye’de Hava Yolu Ulaşımı

Hava yolu ulaşımının temel unsurlarından biri havalimanlarıdır. Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla sivil hava trafiğine açık olan havalimanı sayısı 57’dir (Harita 2.10). Bu havalimanlarının yaklaşık yarısı, iç ve dış hatlara açık şekilde hizmet vermektedir. Dış hatlara açık olan havalimanları, genellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu veya turizm merkezi olan şehirlerin yakınlarına konumlandırılmıştır (Görsel 2.33).

Türkiye’de hava yolu ulaşımının seyrine bakıldığında önemli gelişmeler kaydedildiği, özellikte iç hat yolcu taşımacılığında belirgin artışlar sağlandığı görülmektedir. Hava yolu ulaşımında yolcu ve yük taşımacılığı 2020 hariç her yıl artış göstermiştir. 1960 yılında taşınan yolcu sayısı 713 bin civarında iken bu rakam 2015 yılında 181 milyona çıkmıştır. Ancak 2019 sonlarında başlayan COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında taşınan yolcu sayısı 81 milyona düşmüştür. Benzer şekilde hava yolu ulaşımı ile 1960 yılında 13 bin ton yük taşınırken bu miktar 2015 yılında 3 milyon 72 bin tona çıkmış, 2020 yılında ise 2 milyon 490 bin tona düşmüştür. İstanbul, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa, Antalya, Adana, Trabzon ve Gaziantep havalimanları Türkiye’de yolcu ve yük taşımacılığının en fazla yapıldığı hava yolu terminalleridir.

İnsanların güvenlik, konfor ve hıza yönelik isteklerinin teknoloji bağlamında sürekli değişmesi; ulaşım alanlarında yatırım, rekabet, çeşitlilik ve gelişim yönünden ilerlemeler sağlanmasını zorunlu kılmaktadır. Söz konusu gelişimin en fazla olduğu ulaşım sistemlerinin başında ise hava yolu ulaşımı gelmektedir. Diğer ulaşım türlerine göre çeşitli avantajlara sahip olan hava yolu ulaşımı, aynı zamanda sosyal ve ekonomik faktörler açısından da son derece önemli bir ulaşım türüdür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 93 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!