Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 82

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 82

İstanbul’da Şehirleşme

İstanbul, dünyanın en eski ve belirli gelişmişlik düzeyine sahip şehirlerinden biridir. Birçok etkenin rol oynadığı şehrin gelişiminde ulaşım faaliyetleri ayrı bir öneme sahiptir. İstanbul’un topoğrafya özellikleri kara ulaşımı, çevresindeki denizler ve İstanbul Boğazı ise deniz ulaşımı açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan köprü konumunda olması, şehri ulaşım faaliyetleri açısından uluslararası önem arz eden bir boyuta taşımıştır. Türkiye’nin sosyoekonomik bakımdan en gelişmiş şehri olan İstanbul’da Cumhuriyet’ten itibaren uygulanan ulaşım projeleri, şehrin mekânsal gelişimini hızlandırmıştır. İstanbul’da ulaşımın etkisiyle meydana gelen değişim ve dönüşüm, günümüze kadar hızlanarak devam etmiştir. Şehir içi ulaşım ihtiyacının artması ve yaşanan trafik sorunu; metrobüs, yer altı raylı sistemleri, deniz otobüsleri gibi yeni ulaşım sistemlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ulaşımda yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte İstanbul nüfusunun her geçen gün artması şehir alanının daha fazla genişlemesine neden olmaktadır.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. İstanbul’un nüfus bakımından değişim göstermesinde ulaşım sistemlerinin etkisini açıklayınız.

  • Cevap: İstanbul’un nüfusu, gelişen ulaşım altyapısı sayesinde artmıştır; çünkü bu altyapı insanların iş ve eğitim fırsatlarına erişimini kolaylaştırarak göçü teşvik etmiştir.

2. İstanbul’un ihracat ve ithalat tutarları ile Türkiye’nin bu alandaki verileri karşılaştırıldığında ulaşım sistemlerinin hangi özellikleri bu durumun ortaya çıkmasında etkili olmuştur?

  • Cevap: İstanbul’un stratejik konumu ve gelişmiş ulaşım sistemleri, ihracat ve ithalat faaliyetlerindeki kolaylık sayesinde Türkiye’nin dış ticaret hacminin büyük bir bölümünü oluşturmasına katkıda bulunmuştur.

3. İstanbul’un hava yolu ulaşım potansiyeli, hangi sektörlerin gelişimine daha fazla katkı sağlayabilir?

  • Cevap: İstanbul’un hava yolu ulaşım potansiyeli, turizm ve uluslararası ticaret gibi sektörlerin gelişimine katkı sağlayabilir, çünkü daha fazla uluslararası bağlantı imkanı sunar.

4. İstanbul’un büyüme hızı dikkate alındığında sürdürülebilir planlamanın sağlanması ve ortaya çıkabilecek tehditlerin önlenmesi için ne tür tedbirler alınmalıdır?

  • Cevap: İstanbul’un büyüme hızını sürdürülebilir kılmak için altyapı yatırımlarının yanı sıra yeşil alan koruması ve trafik yoğunluğunu azaltacak toplu taşıma projelerine ağırlık verilmelidir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 82 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!