Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 47

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 47

Sanayileşmiş bölgeler; eğitim, sağlık, ulaşım gibi imkânlar yönünden kırsal bölgelere oranla oldukça gelişmiş düzeydedir. Bu durum, şehirlere doğru gerçekleşen göçü artırmaktadır. Bununla birlikte köylerde iş imkânlarının sınırlı olması, miras yoluyla arazilerin bölünmesi ve buna bağlı oluşan gelir kaybı göçü tetikleyen diğer unsurlardır. Yaşanan göç dalgası; şehirlerde işsizlik, plansız yerleşme, altyapı hizmetlerinin aksaması, tarım ve orman arazilerinin yerleşime açılması, çevre kirliliği, kültürel çatışma, asayiş gibi sorunlara neden olmaktadır (Görsel 2.12). Ortaya çıkan bu sorunların çözülebilmesi, şehirlerde yaşayan insanların sorumluluk bilinci içinde hareket etmesiyle mümkündür. Bu bilincin toplumsal bir bakış açısıyla kazanılması ise çok yönlü bir süreci gerektirir.

Kırsal kesimlerden şehirlere doğru gerçekleşen yoğun göç, mekânsal ve kültürel anlamda şehirden farklı yerleşim bölgelerini (getto, banliyö, favela vb.) ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yaşanan bu hareketlilik işsizlik başta olmak üzere şehirlerde sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan birçok soruna neden olmaktadır.

Verilen bilgilerin yanı sıra ön bilgilerinizden de yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Yoğun göç alan şehirlerde ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz sonuçlar nelerdir?

  • Cevap: Yoğun göç alan şehirlerde ekonomik canlanma, iş gücü artışı ve kültürel çeşitliliğin artması gibi olumlu sonuçlarla birlikte, altyapı üzerinde baskı, konut sıkıntısı, işsizlik ve sosyal entegrasyon sorunları gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

2. Şehir hayatında toplumsal huzurun sağlanabilmesi için yerine getirilmesi gereken bireysel davranışlara örnekler veriniz.

  • Cevap: Toplumsal huzurun sağlanabilmesi için bireylerin çevre temizliğine özen göstermeleri ve komşuluk ilişkilerinde saygılı ve yardımsever davranışlar sergilemeleri gerekmektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 47 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!