Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 205

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 205 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 205

Ortak Malların Trajedisi

Garrett Hardin (Gerıt Hardin), “Ortak Malların Trajedisi” adlı makalesinde William Forster Lloyd’dan (Vilyım Forstır Loyd) alıntı yaparak ortak malların aşırı kullanımından kaynaklanan durumu şu şekilde özetler:
“Çobanlar, herkese açık bir merada ilk zamanlar meranın taşıma kapasitesi kadar hayvan besler. Zaman içinde bu bireyler, elde edecekleri geliri düşünerek merada daha fazla hayvan otlatmaya gayret gösterir. Kısa sürede artan hayvan sayısı çobanların gelirinde önemli bir artış sağlar. Ancak günden güne artan hayvan sayısı meranın taşıma kapitesini aşar. Bu süreçte ilgili alanda görülen toprak sıkışması, hayvanların beslenmesine uygun olmayan otlarda artış yaşanması, meranın kendini yenileyememesi gibi durumlar merayı kullanılamaz hâle getirir.” Hardin, ortaya çıkan bu tabloyu “kaçınılmaz doğal kaynak trajedisi” şeklinde ifade eder (Hardin, 1998).

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Çevrenizden ortak malların kullanımı benzetmesini destekleyen örnekler veriniz.

  • Cevap: Yerel parkların aşırı kullanımı nedeniyle bakım ve temizlik hizmetlerinin yetersiz kalması ya da halka açık balıkçılık alanlarında aşırı avlanma sonucu balık popülasyonlarının azalması, ortak malların kullanımı konusunda çevremizden verilebilecek örneklerdendir.

2. “Ortak Malların Trajedisi” örneğinde belirtildiği gibi doğal çevrenin taşıma kapasitesini aşan kullanımlar, küresel çevre sorunlarının oluşmasına ne tür bir etkide bulunmaktadır? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Doğal çevrenin taşıma kapasitesini aşan kullanımlar, ekosistemlerin çökmesine, biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve doğal kaynakların tükenmesine yol açarak küresel çevre sorunlarının şiddetlenmesine neden olmaktadır.

3. İnsanların artan ihtiyaçları, doğal çevrenin taşıma kapasitesine uygun şekilde karşılanabilir mi? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: İnsanların artan ihtiyaçları, sürdürülebilir yöntemler ve yenilenebilir kaynaklar kullanılarak doğal çevrenin taşıma kapasitesine uygun şekilde karşılanabilir; ancak bu, etkin bir kaynak yönetimi ve çevresel bilincin arttırılmasını gerektirir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 205 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!