Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 190

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 190

Aşağıda petrol ticaretinde önemli ülkeler ve petrol boru hatları ile deniz yollarında petrol taşımacılığının yapıldığı önemli güzergâhlar gösterilmiştir (OPEC, 2020).

Verilen tablo ve haritaya göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Dünya petrol ticaretinde deniz yollarının ağırlıklı olarak kullanılmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Deniz yolları, büyük miktarlardaki petrolün maliyet etkin bir şekilde ve uzun mesafelere taşınabilmesini sağladığı için dünya petrol ticaretinde ağırlıklı olarak kullanılır.

2. Petrol ticaretinde ithalat ve ihracat yapan ülkelerin farklılık göstermesinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Ülkelerin petrol ticaretindeki ithalat ve ihracat farklılıkları, kendi doğal kaynaklarına erişim, üretim kapasitesi ve iç tüketim ihtiyaçları gibi çeşitli ekonomik ve jeopolitik faktörlerden kaynaklanır.

3. Türkiye, dünya doğal gaz ve petrol rezervlerinin yaklaşık %60’ına sahip bir bölgede ve enerjide tüketici konumdaki ülkelerin geçiş güzergâhında bulunmaktadır. Enerjiye olan talebin arttığı düşünüldüğünde bu durumun Türkiye’ye sağlayacağı avantajlar neler olabilir?

  • Cevap: Türkiye’nin jeopolitik konumu, doğal gaz ve petrol boru hatları için önemli bir transit ülke olmasını sağlayarak, enerji ticaretinden geçiş ücretleri ve politik etki gibi ekonomik ve stratejik avantajlar elde etmesine imkan tanır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 190 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!