Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 189

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 189

Petrol ve doğal gaz, enerji taşımacılığında ön plana çıkan iki önemli kaynaktır. Bu enerji kaynaklarının karadan taşınmasında boru hatları önemli bir yere sahiptir (Görsel 3.16). Petrol ve doğal gazın taşınmasında bazı kara ve demir yolu vasıtalarından da yararlanılmaktadır. Ancak bahsedilen ulaşım türlerine ait araçlar, boru hatlarında olduğu gibi yüksek taşıma kapasitesine sahip değildir. Boru hatları ülkelerin dış politikalarını, siyasi güçlerini ve ekonomilerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. ABD, Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Kanada ve Orta Doğu ülkeleri sahip oldukları boru hattı uzunlukları ile dünyada ön plana çıkan ülkeler ve bölgeler arasında yer almaktadır.

Petrol ve doğal gazın deniz yolu ile taşınmasında tankerler kullanılmaktadır. Doğal gazın bu yolla sevk edilebilmesi için önce sıvılaştırılması, taşındıktan sonra kullanılabilmesi için tekrar gaz hâline dönüştürülmesi gerekir (Görsel 3.17). Ekonomik yönden son derece değerli olan bu ürünlerin deniz yoluyla taşınması esnasında bazı kazalar yaşanmakta ve önemli çevre sorunları meydana gelmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 189 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!