Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 175 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler; insanların sözlü, yazılı, görüntülü iletişim kurma imkânını ve bireyler arası etkileşimi artırmıştır (Görsel 3.14). Bu şekilde oluşan küresel iletişim ağı, birçok sektör için veri kaynağı hâline gelmiştir. Bu verilerin kullanılması ile eğitimden sağlığa, ticaretten turizme kadar birçok sektörde zaman ve maliyetten tasarruf sağlanmaktadır. Bilişim teknolojilerinde kaydedilen gelişmelerin en önemli etkisi, teknolojiyi üreten ülkelerin kendi sosyokültürel özelliklerini ilgili teknolojiyi satın alan ülkelere transfer etmesidir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, COVID-19 pandemisi ile büyüyen ve gelişen oyun sektörüne ilişkin “Güvenli İnternet Merkezi” tarafından hazırlanan “2O2O Dijital Oyunlar Raporu”nu yayımladı. Rapora göre insanların evde kalma sürelerinin arttığı bu süreçte dijital oyun platformu, güçlenen ve büyüyen sektörler sınıfına dâhil oldu. Dünyada 2020 yılında %9,3 artışla 159 milyar dolara ulaşan dijital oyun pazarına ait gelirin, 2026 yılına kadar 295 milyar doları aşabileceği belirtildi. Bu pazardaki en büyük artışın mobil oyunlar kategorisinde gerçekleştiği ifade edildi. Türk oyunlarının dünya ortalamasına göre iki kat daha fazla ilgi gördüğü, indirilme sayısının 759 bin 470 kişiyi bulduğu ve Türkiye’de oyun geliştirici şirket sayısının 239’a yükseldiği açıklandı. Ayrıca raporda dijital oyunlara yönelik bilinçlendirme konusunda çalıştay, eğitim, sempozyum gibi çalışmalar yapıldığı ve oyun sektörünün geleceği ile ilgili tavsiye ve önerilere yer verildiği belirtildi. Bahsi geçen çalışmaların ilgili dernekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Dijital oyunlar, COVID-19 pandemisi sürecinde insanların yaşam tarzı üzerinde ne gibi etkilerde bulunmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: COVID-19 pandemisi sürecinde dijital oyunlar, insanların evde geçirdikleri süreyi artırarak eğlence ve sosyal etkileşim ihtiyaçlarını çevrim içi platformlardan karşılamalarına neden olmuştur; bu durum yaşam tarzlarının daha dijital odaklı hale gelmesine yol açmıştır.

2. Türk dijital oyunları ilerleyen süreçte ülkeye ne gibi katkılar sunabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Türk dijital oyun sektörünün gelişimi, hem kültürel ihracatı artırarak ülkenin kültürel etkisini genişletebilir hem de artan şirket ve indirilme sayılarıyla ekonomik büyümeye ve istihdama katkı sağlayabilir.

3. Farklı ülkelerde yaşayan insanların çevrim içi oyunlarda bir araya gelmesi kültürel yönden bir etkileşim sağlar mı? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Farklı ülkelerden oyuncuların çevrim içi oyunlar vasıtasıyla bir araya gelmesi, kültürel değiş-tokuşa ve farklı toplumların birbiri hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan tanır; bu, oyun içi etkileşim ve iş birliği yoluyla olur.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 175 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!