Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 171 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 171

Türk kültürünün yayıldığı alanlarda Türkiye ile ortak tarihî ve kültürel değerlere sahip bağımsız devletler, özerk bölgeler ve çeşitli topluluklar bulunmaktadır. Türkistan, Anadolu, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Türk kültürünün yayıldığı sahalar arasında yer almaktadır.

Türkistan; Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi devletlerle özerk yapıdaki Doğu Türkistan’ın bulunduğu bölgedir. XIX. yüzyılda sömürgeci devletlerin işgaline uğrayan Türkistan’da büyük bir kültür tahribatı yaşanmıştır. Türkiye; Sovyet Rusya’nın dağılması sonucu bağımsızlığını kazanan Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile millî birlik ve kültürü muhafaza edecek çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca Kafkaslar ve Sibirya başta olmak üzere Rusya’nın farklı bölgelerinde Türkiye ile kültür ortaklığına sahip akraba milletler yaşamaktadır.

Türkiye, Trakya bölgesinin sınırları göz önüne alındığında Balkan coğrafyasına dâhil olan bir ülkedir. Yaklaşık 600 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan bu saha; coğrafi, tarihî, sosyal ve kültürel yakınlığı sebebiyle Türkiye için önem arz eden bölgelerden biri hâline gelmiştir. Ayrıca Anadolu ile kültürel benzerliklere sahip olan Balkanlarda Türkiye’nin yürüttüğü kültür ortaklığına yönelik çalışmalar bulunmaktadır (Görsel 3.10).

Türk kültürünün Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya yayılması, IX. yüzyıldan itibaren çeşitli Türk boylarının bu bölgelere yerleşmesiyle hız kazanmıştır. Türk boylarının bu coğrafyada kurduğu devletler (Memluk, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Safevi ve Osmanlı) sayesinde önemli bir kültür etkileşimi gerçekleşmiş ve bu etkileşimin gereği olarak söz konusu bölgede Türk ve İslam kültürünü yansıtan cami, kervansaray, köprü gibi çok sayıda eser verilmiştir (Görsel 3.11).

3.4. ARA DEĞERLENDİRME

1. Türkiye ile Türkistan, Kafkasya, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasında tarihî ve kültürel yönden nasıl bir ilişki bulunmaktadır? Açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye, Türkistan, Kafkasya, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ortak tarihî kökenler ve benzer kültürel öğeler paylaşarak derin ve köklü ilişkiler sürdürmektedir.

2. Türk kültür bölgeleri ile Türkiye arasındaki tarihî ve kültürel bağların gelişmesinde TİKA, TÜRKSOY gibi kuruluşlar nasıl bir etkiye sahiptir? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: TİKA ve TÜRKSOY gibi kuruluşlar, projeler ve kültürel etkinlikler aracılığıyla Türk kültür bölgeleri ile Türkiye arasındaki tarihî ve kültürel bağları pekiştirip, bu ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamaktadırlar.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 171 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!