Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 154

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 154

Coğrafi keşifler sonrası işlerliği azalan Akdeniz, Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla tekrar önemli hâle gelmiştir. Akdeniz ile Kızıldeniz’i birleştiren bu yapay su yolu, Güneydoğu Asya kıyılarını Hint Okyanusu ve Kızıldeniz üzerinden Akdeniz’e bağlamaktadır (Görsel 3.4). Yapımı 1869 yılında tamamlanan kanal sayesinde Avrupa ile Güneydoğu Asya arasındaki deniz yolu ulaşımı yaklaşık 6 bin km kısalmıştır. Süveyş Kanalı’ndan sonra dünyanın bir diğer önemli yapay su yolu olan Panama Kanalı ise Orta Amerika’nın dar bir kesiminde Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlamaktadır (Görsel 3.5). Panama Kanalı’nın açılması, deniz yolu ulaşımında ülkelere önemli avantajlar sağlarken Macellan Boğazı’nın zamanla önemini yitirmesine neden olmuştur.

Petrol, XX. yüzyıldan itibaren enerji ve ham madde kaynağı olarak kullanılan stratejik bir ürün hâline gelmiştir. Dünya petrol rezervlerinin yaklaşık yarısı, Orta Doğu coğrafyasında bulunmaktadır. Bu durum, petrole her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyan gelişmiş ülkelerin petrol zengini bölgelere daha fazla ilgi göstermesine neden olmuştur. Birçok devlet, geçmişte olduğu gibi bugün de söz konusu bölgelere hâkim olma mücadelesini sürdürmektedir. Sergilenen bu hâkimiyet mücadelesi; petrol sevkiyatında etkin şekilde kullanılan Hürmüz Boğazı, Babülmendep Boğazı, Süveyş Kanalı gibi su yollarının jeopolitik önemini artırmaktadır.

3.1. ARA DEĞERLENDİRME

Aşağıdaki tabloda kıta ve okyanusların konumsal önemini etkileyen bazı ticaret yollarına ve önemli gelişmelere yer verilmiştir. Söz konusu durumun hangi kıta ve okyanusların önemini artırdığını ilgili boşluklara yazınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 154 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!