Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 133

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 133 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 133

Türkiye’de Turizm Politikalarının Etkileri

Çevresel Etkiler

Türkiye’de uygulanan turizm politikalarının ilk dönemlerinde Batı ve Güneybatı Anadolu kıyıları gibi belirli alanlar ön planda yer almıştır. Bu yaklaşım kıyı kesimlerinde aşırı yığılma, plansız yerleşme, altyapı yetersizliği; hava, su ve gürültü kirliliği, trafik sorunu, bitki örtüsü ve yaban hayatının tahrip olması, arazinin yanlış kullanımı gibi sorunlara neden olmuştur. Bu sorunlar karşısında özellikle 1980’den sonra çözüm odaklı politikalar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda tarihî, doğal ve kültürel yerlerin büyük bir kısmı kamulaştırılmış, ilgili yerler turizm bölgeleri ve sit alanları ilan edilmiştir. Günümüzde Mavi Bayrak, Yeşil Anahtar, Yeşil Yıldız gibi uygulamalarla turizm alanlarında çevre duyarlılığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Cevabı Sende

Mavi Bayrak ve Yeşil Yıldız uygulamalarının çevresel etkilerine dair bir araştırma yapınız. Bu uygulamaların dışında siz de turizm-çevre uygulamasına yönelik önerilerde bulununuz.

  • Cevap: Mavi Bayrak programı, su kalitesi ve çevre yönetimi standartlarına sahip plajlara ve marinalara verilen bir ödüldür, bu da plajların ve denizlerin temizliğinin ve sürdürülebilirliğinin artırılmasına yardımcı olur. Yeşil Yıldız ise otellerin çevre dostu uygulamaları benimsemesini teşvik eder, enerji ve su tasarrufu ile atık yönetiminde iyileştirmeler sağlar.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 133 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!