Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 134

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 134

Kültürel Etkiler

Türkiye’de uygulanan turizm politikalarının kültür üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. Kültürler arası etkileşimin sağlanması, farklı kültürlere karşı hoşgörü bilincinin gelişmesi; sanat, zanaat gibi yerel kültür unsurlarının tanıtılması ve turistik bölgelerde yabancı dil öğrenenlerin sayısının artması bu kapsamda değerlendirilebilir. Ayrıca bu politikalar sayesinde kültürel varlıkların korunmasına yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli uygulamalar ve iş birlikleri yapılmaktadır.

Turizm politikalarının kültür üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra bazı olumsuz etkilerinden de söz etmek mümkündür. Hızla büyüyen turizm alanlarında yerel halkın kent kültürüne uyum sağlamakta zorlanması ve özenti sonucu bazı yerlerde kültür yozlaşmasının yaşanması bu duruma örnek verilebilir.

Cevabı Sende

Türkiye’nin uyguladığı turizm politikalarının sürdürülebilirliğine dair neler söyleyebilirsiniz? Bu kapsamda mevcut politikalara ne gibi eklemeler yapmak istersiniz?

  • Cevap: Türkiye’nin turizm politikaları, kültürel varlıkların korunması ve yerel kültürlerin desteklenmesi açısından sürdürülebilirlik yolunda önemli adımlar atıyor. Bu politikalara, yerel halkın ekonomik fayda sağlamasını artıracak ve geleneksel yaşam tarzlarını koruyacak yöntemlerin entegrasyonunu eklemek istersiniz.

UYGULAMA

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Bodrum; kapalı toplum yapısı, kısıtlı ulaşım olanakları, yerli halkın ve mübadele ile göç edenlerin oluşturduğu nüfus yapısı ve zorlu yaşam koşulları nedeniyle ekonomik yönden yeterince gelişememiştir. Bu yıllarda şehrin temel geçim kaynağı tarımsal faaliyetler ve sünger avcılığı olmuştur.

Su altı kalıntılarını incelemek üzere gelen yabancı turistleri barındıracak bir tesisin olmadığı 1960’lar, Bodrum’da turizm hareketlerinin başladığı yıllar olarak kabul edilmektedir. Ev pansiyonlarının, kamp kurma alanları ve lokantaların açılmasıyla turizm Bodrum’da kendini göstermeye başlamıştır. 1970’leri de kapsayan bu dönemde esnafın yabancı gazete, kartpostal, sandalet gibi ürünlerin satışına yönelmesiyle Bodrum’da turizm bir geçim kaynağı hâline dönüşmüştür. Sonraki yıllarda devlet tarafından ilan edilen turizm politika ve teşvikleri, Bodrum turizminde önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Konaklama yerleri, restoranlar, eğlence ve alışveriş merkezlerinin sayıca arttığı şehir; yat limanı inşaatı, havaalanı hizmetleri ve kara yolu ulaşımında da önemli aşamalar kaydetmiştir. Yatay mimari ile geniş bir alana yayılan şehirde doğal ve tarihî değerler sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Yerli ve yabancı yatırımların arttığı, ulaşım ağının geliştiği Bodrum’a 2021 yılında yaklaşık 460 bin yabancı turist gelmiştir. Turizm verilerinin zirve yaptığı yaz aylarında ise şehrin nüfusu, yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle 1,5 milyonu aşmaktadır.

Verilen bilgilerin yanı sıra ön bilgilerinizden de yararlanarak aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

Bodrum’da turizmin etkisiyle meydana gelen çevresel, ekonomik ve kültürel değişimleri aşağıdaki boşluklara yazınız.

  • Cevap:

Çevresel: Bodrum’da turizmin etkisiyle, bölgede artan yapılaşma ve turist sayısı doğal alanların azalmasına ve yer yer çevre kirliliğine yol açmıştır.

Ekonomik: Turizmin gelişimi ile Bodrum ekonomisi çeşitlenmiş, konaklama, yiyecek-içecek ve eğlence sektörlerinde ciddi bir büyüme yaşanmıştır.

Kültürel: Turizm sayesinde Bodrum’da kültürel etkileşim artmış, ancak bazı geleneksel yaşam biçimleri ve yerel sanatlar turistik taleplere göre şekillenmeye başlamıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 134 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!