Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 115

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 115

2.11. ARA DEĞERLENDİRME

Aşağıda Türkiye’nin ihracat-ithalat yaptığı ilk 10 ülke ve bu kapsamdaki göstergelere yer verilmiştir. Grafiklerin yanı sıra ön bilgilerinizden de yararlanarak soruları cevaplayınız (TÜİK, 2022).

1. Türkiye’nin dış ticarete yönelik faaliyette bulunduğu ülkeleri coğrafi konumu açısından yorumlayınız.

  • Cevap: Türkiye’nin coğrafi konumu, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki ülkelerle kuvvetli ticaret ilişkileri kurmasına olanak tanır, bu da ithalat ve ihracatta bu bölgelerdeki ülkelerin öne çıkmasını sağlar.

2. Dışarıdan satın alınan ürünleri göz önünde bulundurduğunuzda Türkiye’de ithalatın azaltılması mümkün müdür? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’de ithalatın azaltılması, yerel üretimi teşvik ederek ve ithal edilen bazı malların yerli alternatiflerini geliştirerek mümkün olabilir.

3. Türkiye’nin ihracatında hangi ürünler ve ülkeler ön plana çıkmaktadır?

  • Cevap: Türkiye’nin ihracatında otomotiv, makine ve tekstil ürünleri öne çıkarken, Almanya ve Birleşik Krallık gibi Avrupa ülkeleri başlıca ticaret partnerleri arasındadır.

4. Dışarıya satılan ürünleri göz önünde bulundurduğunuzda Türkiye’de ihracatın artırılması mümkün müdür? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’de ihracatın artırılması, teknoloji yatırımları ve katma değerli ürün üretimine odaklanarak mümkün olabilir.

5. Türkiye’de dış ticaret hacminin artırılması ve dış ticaret açığının azaltılması için ne tür çalışmalar yapılmalıdır? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Dış ticaret hacminin artırılması için inovasyon, üretim kapasitesinin genişletilmesi ve ticaret anlaşmalarının çeşitlendirilmesi gibi çalışmalar yapılmalıdır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 115 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!