Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 105

Türkiye sanayi, teknoloji ve ulaşım alanındaki gelişmelere bağlı olarak iç ticarette ciddi ilerlemeler kaydetmiştir. Nüfus artışı, bölgeler arası farklılıklar ve iş birlikleri, pazarlama ve reklam kampanyaları, iletişim araçlarındaki gelişmeler, hazır ürünlerin daha çok talep görmesi gibi faktörler tüketimi artıran ve iç ticareti canlandıran unsurlardır. Büyük şehirler; tarımsal ürünler, sanayi ürünleri ve hizmet sektörü açısından iç ticaretin yoğun olduğu alanlardır. Özellikle büyük şehirlerde sayıları her geçen gün artan zincir marketler ve alışveriş merkezleri; iç ticareti etkileyerek yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde ticaret merkezlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Borsa ve finans faaliyetlerinin de merkezi olan İstanbul, yurt içindeki en büyük ticaret merkezidir (Görsel 2.36). İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Adana gibi şehirler diğer önemli ticaret merkezleri arasında yer almaktadır (Görsel 2.37). Büyük şehirlerin yanı sıra ticari anlamda etki alanları sınırlı olan orta büyüklüğe sahip şehirler de vardır. Bu tür şehirlerde belli bir bölgeye ait ürünler toplanarak büyük tüketim merkezlerine gönderilir. Diğer taraftan da büyük ticaret merkezlerinden gelen çeşitli ürünler bu bölgelerde pazarlanır. Bölgesel düzeyde olan bu tür ticaret merkezlerine Konya, Kayseri, Malatya, Erzurum, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, Mersin ve Antalya şehirleri örnek verilebilir.

Cevabı Sende

COVID-19 pandemisinin Türkiye’deki ticari faaliyetlere etkisine dair neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: COVID-19 pandemisi Türkiye’deki ticari faaliyetleri etkileyerek birçok işletmenin geçici olarak kapanmasına veya dijital ortamlara kaymasına neden olmuştur; ayrıca tüketici davranışlarında çevrim içi alışverişe yönelik artışa ve yerel üreticilere olan ilginin güçlenmesine yol açmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 105 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!