Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

T.C. Ticaret Bakanlığının, çevrim içi alışverişte tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili tavsiyeleri şunlardır:

Aşağıdaki haritada Türkiye’de yer alan bazı iller gösterilmiştir.

İllerin sahip olduğu coğrafi özellikleri göz önünde bulundurarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Verilen illeri ham madde, üretim (tarım ve sanayi) ve pazar alanları şeklinde sınıflandırınız.

  • Cevap: Ham madde açısından Zonguldak kömür yataklarıyla; üretimde İstanbul, İzmir ve Ankara sanayi kapasiteleriyle; pazar alanı olarak İstanbul ve İzmir ihracat ve ithalat limanlarıyla öne çıkar.

2. Türkiye’de ham madde, üretim ve pazar alanlarının dağılış yönünden farklılık göstermesi ticareti nasıl etkilemektedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’de ham madde, üretim ve pazar alanlarının coğrafi dağılımı, lojistik ve nakliye maliyetlerini etkileyerek ticaretin verimliliğini doğrudan etkilemektedir.

3. Ticari anlamda diğerlerinden daha geniş etki alanına sahip olan illeri belirtiniz.

  • Cevap: İstanbul, hem finansal merkez olması hem de lojistik avantajları sebebiyle ticari anlamda geniş etki alanına sahip olan bir ildir.

4. Ticari faaliyetlerin belirli alanlarda yoğunlaşması ne tür sonuçlara yol açmaktadır?

  • Cevap: Ticari faaliyetlerin belirli alanlarda yoğunlaşması, o bölgelerde ekonomik büyümeyi hızlandırırken, diğer bölgelerde dengesiz kalkınmaya ve göçe neden olabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!