Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 94

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 94

gaz akımı sağlanacaktır. Türkiye’nin konumunun ortaya çıkardığı diğer bir doğal gaz boru hattı Türk Akımı hattıdır. Bu hat, Rusya’dan Avrupa’ya taşınacak doğal gazın Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu boru hattı Rusya kıyısından başlamakta, Karadeniz’de birbirine paralel iki hat şeklinde ilerleyerek Türkiye sınırına ulaşmaktadır. Boru hatlarından biri Türkiye’nin mevcut doğal gaz şebekesine bağlanmakta, diğeri Türkiye-Bulgaristan sınırı üzerinden Avrupa’ya uzanmaktadır.

e. Ulaşım Yollarının Entegrasyonu

Günümüzde ülkelerin önemli bir kısmı kara, demir, deniz ve hava yolu ulaşım sistemleri arasında bağlantılar kurmaktadır. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar yapılmakta, ulaşım yollarının entegrasyonuna önem verilmektedir. Bu durum, ulaşım yollarının bütünlüğü ve kalkınma açısından önem taşımaktadır. Ülkemizde dış ticaret, büyük ölçüde deniz yollarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle limanlara gemilerle ulaşan malların, iç kesimlere taşınmasında kara ve demir yolları önem taşımaktadır. Limanların hem kara hem de demir yolu bağlantısının bulunması, ulaşımın kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Örneğin İstanbul, İzmit, İzmir (Fotoğraf 2.41),  Mersin ve Samsun gibi hem kara hem de demir yolu bağlantısı bulunan limanlar daha çok gelişmiştir.

Entegre ulaşım sistemleri, şehir içi ulaşımında da göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin Ankara gibi metro sisteminin bulunduğu şehirlerde, metronun ulaşamadığı yerlere belirli istasyonlarda belediye otobüsleriyle tamamlayıcı hizmet verilmektedir. Böylece demir ve kara yolu entegrasyonu sayesinde ulaşım kesintisiz devam edebilmektedir.

Ulaşım sistemlerinin entegrasyonunun yanı sıra bunların kalitesi de ulaşım ve kalkınma açısından önem taşımaktadır. Havalimanlarının uluslararası ulaşıma elverişli olması, kara yollarının çok şeritli ve bölünmüş yollardan oluşması, limanların diğer ulaşım sistemlerine hizmet verecek ve onları besleyecek şekilde organize edilmesi, ulaşımın kesintisiz gerçekleşmesi bakımından önem taşımaktadır. Ulaşım sistemlerinin kalitesi, aynı zamanda yolcu ve yük taşımacılığında güvenliğin sağlanması bakımından da önemlidir.

Ülkemiz, Orta Doğu ve Kafkas ülkeleri ile Avrupa arasında âdeta bir köprü görevi görmektedir. Gerek kara gerek demir yolu bakımından, Avrupa ile Orta Doğu ve Kafkas ülkeleri arasındaki en kısa yollar, Türkiye üzerinden geçmektedir. Özellikle Orta Doğu ve Hazar Gölü çevresindeki ülkelerin petrol ve doğal gazının Avrupa’ya taşınmasında Türkiye, çok önemli bir alanda bulunmaktadır. Bu enerji kaynaklarının, Türkiye üzerinden taşınması için birçok proje bulunmaktadır. Türkiye’nin bu konumu, bölgesel ve küresel ulaşım bakımından büyük bir önem taşımaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 94 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!