Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 93

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 93 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 93

Ülkemize ulaşan diğer bir petrol boru hattı, Azerbaycan petrollerini Akdeniz kıyısına taşımaktadır. Bu hat, Bakü (Azerbaycan) ve Tiflis (Gürcistan) üzerinden Türkiye’ye girmektedir. Bakü-Tiflis ve Ceyhan petrol boru hattı olarak tanınan bu hat Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Ceyhan üzerinden Yumurtalık kıyısına ulaşmaktadır.

Ülkemizdeki diğer petrol hatları ise sınırlarımız içinde çıkarılan petrolü taşımaktadır. Şelmo – Batman, Batman-Dörtyol ve Yumurtalık-Kırıkkale arasındaki boru hatları, Türkiye sınırları içinde çıkarılan petrolü taşımaktadır.

Ülkemiz, doğal gaz ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya’dan karşılamaktadır. Rusya doğal gazı, ülkemize iki ana hattan taşınmaktadır (Harita 2.10). Bu hatlardan biri “mavi akım’’ olarak adlandırılmaktadır. Mavi akım hattı, Karadeniz’in tabanından Samsun’a oradan da Ankara’ya ulaşmaktadır. Rusya doğal gazını ülkemize taşıyan diğer hat, ülkemize batıdan ulaşmaktadır. Bulgaristan üzerinden Türkiye sınırlarına ulaşan bu hat İstanbul, İzmit ve çevredeki illere yan kollar şeklinde dağılarak Eskişehir üzerinden Ankara’ya ulaşmaktadır. Ülkemizde ki doğal gaz boru hatlarından biri de İran doğal gazını ülkemize taşımaktadır. Ağrı’dan sınırlarımıza giren bu hat Erzurum ve Sivas üzerinden Ankara’ya buradan da Balıkesir ve Çanakkale üzerinden Edirne’ye ulaşmaktadır. Azerbaycan doğal gazını ülkemize taşıyan Şah Deniz doğal gaz boru hattı, Gürcistan üzerinden ülkemize ulaşmakta ve bu hat, Erzurum yakınlarında, İran’dan gelen hatta eklenmektedir.

Türkiye, coğrafi konumundan dolayı bir enerji koridoru görevi üstlenmektedir. Özellikle Rusya ve Hazar Havzası’nda üretilen doğal gazın Avrupa’ya taşınmasında önemli bir konuma sahiptir. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Türk Akımı boru hatları Türkiye’nin konumunun ortaya çıkardığı projelerdir. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahasında çıkarılan doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması amacıyla geliştirilmiş bir projedir. 1811 km uzunluğundaki bu hat sayesinde hem Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının bir kısmı karşılanacak hem de Avrupa’ya doğal

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 93 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!