Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 80

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 80

b. Beşerî Faktörler

Ulaşımı etkileyen beşerî etmenlerin başlıcaları; sermaye, teknoloji, nüfus ve yerleşmedir.

Ulaşım sistemleri belirli araçlarla ve yollarla gerçekleştirilmededir. Bunun için de belirli bir sermaye gerekmektedir. Çünkü tünel, viyadük, köprü, havalimanı, liman, kara ve demir yolu yapımı için gerekli olan araç ve iş gücü bir sermaye gerektirir. Sermayenin yeterli olması durumunda yer şekillerinin elverişsiz olduğu yerlerde bile sık bir ulaşım ağı kurulabilir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki yol ağı daha sıktır. Örneğin Batı Avrupa’daki ülkelerde yol ağı, Afrika ülkelerine göre daha sıktır.

Ulaşım sistemlerine ayrılan sermayeyi etkileyen etmenlerden biri de ülkelerin politikalarıdır. Uygulanan politikalara göre ulaşım ağlarına ayrılan sermaye değişebilmektedir.

Ulaşımı etkileyen etmenlerden biri de teknolojidir. İleri teknolojilerle yollar daha kaliteli ve daha kısa sürede yapılabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde yol yapımı için ileri teknolojiler kullanılırken az gelişmiş ülkelerde daha geri teknolojiler kullanılmaktadır.

Nüfus ve yerleşme koşulları da ulaşımı etkilemektedir. Nüfusun fazla olduğu yerlerde ulaşım ağları daha sıktır ve ulaşım yolları birbirine entegre edilmiştir. Buna karşın nüfusun az olduğu yerlerde ulaşım ağları daha seyrektir.

Yerleşim yerlerinin sayısı ve büyüklüğü de ulaşımı etkilemektedir. Yerleşim birimlerinin sayısının fazla olduğu yerlerde ulaşım ağları daha sıktır. Yerleşim birimlerinden bazılarının dağınık olması (Fotoğraf 2.32), ulaşımı güçleştirmektedir ve böyle yerlerde ulaşıma daha fazla yatırım gerekmektedir. Örneğin Doğu Karadeniz’in bazı kesimlerinde yerleşmelerin dağınık olması ulaşımı güçleştirmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 80 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!