Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 79

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 79 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 79

viyadükler veya tüneller yol yapım masraflarını artırmaktadır. Örneğin düzlüklerden oluşan Hollanda’da (Fotoğraf 2.29) aynı kalitede ve uzunluktaki yol yapım maliyeti, önemli bir kısmı engebeli olan İtalya ve İsviçre’ye göre daha azdır. Bu ülkede yol ağı sıktır. Buna karşın engebenin fazla olduğu alanlarda yol ağı genellikle seyrektir.

Engebenin fazla olduğu yerler havalimanı yapılmaya uygun olmadığı gibi böyle yerlerde kara ve demir yolu yapım maliyeti de az engebeli yerlere göre daha fazladır. Bir ülkenin sahip olduğu nehir sayısı ve bu nehirlerin ulaşıma elverişli olup olmaması ile gölleri de ulaşım açısından önem taşımaktadır. Örneğin Almanya’da nehir taşımacılığı yapılabilirken Afganistan’da yapılamamaktadır (Fotoğraf 2.30).

Ulaşımı etkileyen etmenlerden biri de iklim koşullarıdır. Özellikle kış döneminde kar yağışı, buzlanma ve sis ulaşımı aksatmaktadır (Fotoğraf 3.31). Sisli havalarda görüş mesafesi azalmakta, böyle havalarda uçak ve gemi seferleri iptal edilebilmektedir. Oluşumunda iklim ve yer şekillerinin birlikte etkili olduğu çığ ve heyelan olayları ise ulaşımı aksattığı gibi bazen can ve mal kayıplarına da neden olabilmektedir.

Fırtınalı havalarda denizlerde meydana gelen büyük dalgalar, deniz ulaşımını olumsuz yönde etkilemektedir. Fırtınalar, uçakların kalkış ve inişleri bakımından da risk oluşturmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 79 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!