Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 75

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 75 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 75

Ulaşım sektörü aynı zamanda Türkiye’nin önemli bir gelir kaynağı ve istihdam alanıdır. Örneğin TÜİK 2021 verilerine göre Türkiye’de istihdam edilenlerin ortalama sayısı 28,8 milyondur ve bunun 1,3 milyon kişisi ulaşım sektöründe yer almıştır. Hizmet sektörünün önemli bileşenlerinden biri de ticarettir. Ticarete konu olan ögeler çok fazladır. Bunların bir kısmı mal, bir kısmı da hizmettir. Bu anlamda Türkiye’de gerek iç gerek dış ticaret çok gelişmiştir ve ülkemizde ticaret, hizmet sektörü içinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de ticaretin gelişmesi, ülkenin kalkınması bakımından önem taşımaktadır. Ülkemizde elde edilen millî gelirin bir kısmı ticaretten sağlanmaktadır (Tablo 2.5).

Ülkemizde ticaretin gelişmesi bakımından önem taşıyan sektörlerden biri de bankacılıktır. Diğer sektörlere finans kaynağı oluşturması ve para trafiğinin yönetilmesi bakımından bankacılık önem taşımaktadır.

Bacasız fabrika olarak adlandırılan turizm, hizmet sektörünün önemli kollarından biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında sınırlı olan bu etkinlik, ülkemizin gelişmesine bağlı olarak önemli bir sektör hâline gelmiştir. Ülkemizdeki turizm etkinliğine katılanların sayısı genel olarak artmaktadır. Turizmden elde edilen gelir ise yıllara göre dalgalanmalar göstermektedir (Tablo
2.6). Turizm gelirleri, ülkemize döviz sağlamakta ve dış ticaret açığının kapatılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Turizm sektörü, önemli bir istihdam alanıdır. Örneğin TÜİK 2021 verilerine göre Türkiye’de 1,4 milyon kişi konaklama ve yiyecek hizmeti alanında istihdam edilmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 75 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!