Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 55

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 55

Nüfus artışının az gelişmiş ülkelerde daha yüksek olması ve bu süre içinde az gelişmiş ülke nüfuslarının ikiye katlanması beklenmektedir. Gelişmiş ülkelerden bazılarının nüfus artış hızları, günümüzde eksi değerlere düşmüş durumdadır. Gelecekte bu durumda olan ülkelerin sayısı artacak ve gelişmiş ülkelerden bazılarının nüfusu azalacaktır.

Örneğin Almanya’nın 2021’de yaklaşık 83 milyon olan nüfusunun 2100 yılında 74 milyona düşeceği, ülkedeki yaşlı nüfus oranının artacağı düşünülmektedir. Yaklaşık 145 milyon olan Rusya Federasyonu nüfusunun ise bu süreçte 126 milyona düşeceği öngörülmektedir. Buna karşın Hindistan, nüfus bakımından Çin’i geçecektir. Böylece dünyada en çok nüfusa sahip ülke Hindistan olacak, bu ülkeyi Çin izleyecektir.

Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre 2075 yılında dünya nüfusunun 10,5 milyar olması beklenmektedir (Grafik 2.3). Bu süreçten sonra bazı gelişmiş ülkelerde nüfus artış hızı azalırken az gelişmiş ülkelerde nüfus artışı artmaya devam edecektir. Bu süreçten sonra dünya nüfus artış hızının daha düşük düzeyde olacağı 2100 yılında dünya nüfusunun 10,8 milyara ulaşacağı öngörülmektedir.

Dünya genelinde nüfus artışı, bölgelere göre farklı gelişecektir. Afrika’nın dünya nüfusu içindeki payının 2100 yılına kadar diğer kıtalara göre daha fazla artması, diğer kıtaların dünya nüfusu içindeki paylarının ise düşmesi beklenmektedir (Tablo 2.2). Dünyada nüfus dağılışı bakımından Asya Kıtası, en fazla nüfusa sahip olarak yine liderliğini koruyacaktır. Nüfusu en çok olan ikinci kıta Afrika, nüfusu en az olan kıta ise yine Okyanusya olacaktır. Dünya nüfusundaki artışın büyük bir kısmının Afrika ve Asya kıtalarında gerçekleşmesi beklenmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 55 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!