Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 27

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 27 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 27

c. Tsunamiler

Japoncada liman dalgası anlamına gelen tsunami, can ve mal kayıplarına yol açabilen ve daha çok ani gelişen dalgalardır. Bu tür dalgaların oluşmasında depremler, volkanizma ve deniz tabanındaki heyelanlar etkili olmaktadır.

Deniz veya göl tabanında ya da kıyıya yakın yerlerde meydana gelen depremler sonucunda tsunami tehlikesi ortaya çıkabilir. Depremin kıyıya yakın bir yerde gerçekleşmesi, tsunamilerin dakikalar içinde kıyıyı etkilemesine neden olmaktadır. Ayrıca kıyılarda volkanik faaliyet sırasında çıkan materyallerin denize dökülmesi de tsunami oluşumuna sebep olmaktadır.
Deniz tabanında gerçekleşen volkanik patlamalar ise büyük su kütlelerini yukarı doğru iterek tsunamilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Tsunamilerin en yaygın nedenleri, depremler ve volkanizmadır. Bu nedenle Büyük Okyanus kıyılarında yer alan ve “Ateş Çemberi” olarak adlandırılan kuşak, tsunamilerin en çok görüldüğü yerdir.

Tsunami sonucu oluşan dalgalar, kıyıları etkilemekte, büyük miktarda can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Kıyıya hızla çarpan dalgalar önüne kattığı canlı ve cansız varlıkları sürükleyerek büyük tahribatlara neden olmaktadır (Fotoğraf 1.12). Tsunamiler sonucunda binalar ve köprüler gibi yapılar yıkılmakta, bitki örtüsü tahrip olmakta, canlılar çarpma ve boğulmanın etkisiyle yaşamını yitirmektedir. Bu dalgalar, kıyıdaki tatlı suların da yapısını bozarak içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmasına neden olmaktadır. Tsunamilerin diğer bir etkisi ise yalnızca meydana geldiği kıyıları değil, binlerce km uzaklıktaki kıyıları da etkilemesidir.

Yakın zamanda meydana gelen tsunamilerden biri, Japonya’da gerçekleşmiştir. 2011 yılında Japonya’nın Thöku (Döku) bölgesinde meydana gelen 9 büyüklüğünde ve 24,4 km derinlikteki deprem, yüksekliği 37,9 metreyi bulan tsunamilere neden olmuştur. 15.828 kişinin yaşamını yitirdiği ve 3.760 kişinin kaybolduğu deprem sonucunda birçok yapı yıkılmış, kara ve demir yollarında büyük hasarlar oluşmuştur. Bir barajın yıkılmasına ve baraj sularının bölgeyi basmasına neden olan dalgalar, elektrik enerjisi üretimini de engellemiştir. Bu tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nin zarar görmesine ve yangınlara neden olmuştur. Tsunami sonucu dalgalar, saatte 500 km hızla hareket ederek Hawai Adaları’na kadar ulaşmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 27 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!