Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 203

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 203 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 203

2. Türkiye’de Çevre Koruma Uygulamaları

Türkiye’de çevreyi korumak amacıyla bazı yasalar çıkarılmıştır. Bu yasaların bazıları şunlardır:

Çevrenin kasten kirletilmesi

MADDE 181

(1) İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Atık veya artıkları izinsiz olarak ülkeye sokan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Atık veya artıkların toprakta, suda veya havada kalıcı özellik göstermesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza iki katı kadar artırılır.
(4) Bir ve ikinci fıkralarda tanımlanan fiillerin, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek niteliklere sahip olan atık veya artıklarla ilgili olarak işlenmesi hâlinde, beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına ve bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

3. Brezilya’da Sürdürülebilir Kentsel Planlama: Curitiba

Curitiba (Kuritiba), Brezilya’nın Parana Eyaleti’nin başkenti ve aynı zamanda bu eyaletin en fazla nüfusa sahip şehridir. Curitiba şehir planlaması, toplu taşıma, çevre koruma, yayaların şehir içinde önceliğe sahip olması, sosyal adalet ve atık yönetimi konusunda sürdürülebilir şehir örneklerindendir. Şehir, 1854’te Parana eyaletinin başkenti ilan edildikten sonra şehirdeki kontrolsüz büyümeyi önlemek için planlı büyüme doğrultusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu planlama günümüze kadar süregelmiştir. Şehir merkezindeki çoğu yollar trafiğe kapatılmış, yaya yolları yeniden düzenlenmiştir. Düşük gelirli aileler için toplu konutlar yapılmıştır.

Şehirde en çok kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir (Fotoğraf 4.10). Beş şerit hâlinde olan otobüs yolları, şehirde bir yıldız şekli oluşturmaktadır. Hızlı otobüsler için kırmızı, bölgeler arası otobüsler için yeşil, geleneksel otobüsler için sarı renkler kullanılmıştır. Şehrin herhangi iki noktası arasındaki ulaşım, tek ücretle sağlanabilmektedir. Bu ulaşım sistemi, şehrin büyük bir kısmı tarafından kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde trafik ve hava kirliliği azalmış, yakıttan tasarruf sağlanmıştır. Bu uygulama sayesinde Curitiba’daki yakıt tüketimi, Brezilya’nın diğer şehirlerine göre azalmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 203 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!