Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 183

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 183 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 183

Fırat ve Dicle nehirleri, kaynaklarını ülkemizden alıp Suriye ve Irak sınırlarından geçerek Basra Körfezi’ne dökülmektedir (Harita 3.18). Bunlardan Fırat, önce Suriye, sonra Irak topraklarından; Dicle ise sadece Irak topraklarından geçmektedir. Bu durum, Türkiye ile belirtilen ülkeler arasında zaman zaman sorunlar ortaya çıkartmaktadır. Özellikle Türkiye’de yapılan barajlardan dolayı suyun bir kısmının tutulması, bu ülkelere akan suyun azalmasına dolayısıyla bu ülkelerde hoşnutsuzluklara yol açmaktadır.

Ülkeler arasında su sorununa neden olan akarsulardan biri de Nil’dir (Harita 3.19). Sınır aşan nehirlerden biri olan Nil, su kaynakları sınırlı olan Sudan ve Mısır arasındaki sorunların nedenlerindendir. Sudan’ın yaptığı barajlarla Nil’in sularını tutması, Mısır’da tarımsal, içme ve kullanma suyu sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır. Bu sorun, her iki ülkeyi zaman zaman savaşın eşiğine getirmiştir.

Nil Nehri’nin su kullanımı 10 ülkeyi ilgilendirmektedir. Bu nehrin su kullanımıyla ilgili birçok antlaşma bulunmaktadır. Mısır ile Sudan arasındaki anlaşma, 1959’da imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre Mısır ve Sudan’a Nil sularının %80’ini kullanma hakkı verilmektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Tanzanya, Burundi, Güney Sudan ve Uganda Nil’in kaynağı, Mısır ve Sudan ise nehrin döküldüğü ülkeler olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kendileri için hayati öneme sahip olan Mısır ve Sudan’ın, Nil Nehri konusunda üç kırmızı çizgisi bulunmaktadır. Bunlar:

• Mısır’a ulaşan su miktarı azaltılmayacaktır.
• Nehir havzası üzerinde yapılacak baraj ve diğer projeler için on ülkenin oy birliği gerekecektir.
• Bu nehirle ilgili projelerde Mısır ve Sudan’ın veto hakkı bulunacaktır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 183 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!