Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 172

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 172 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 172

Kuzey Afrika’da yer alan Nijer’in önemli bir kısmı çöllerle kaplıdır. Çöller ülkenin kuzeyinde yer alırken ülkenin güneyinde savan iklimi etkilidir. Ülke yer şekillerinin önemli bir kısmını düzlükler oluşturur. Nijer’de başlıca ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır. Ülke, Fransa tarafından sömürgeleştirilmiş, 1960 yılına kadar ülkenin doğal kaynakları Fransa tarafından kullanılmıştır. Bu durum ülkenin gelişmemesinde önemli bir etmendir. Nijer, Avrupa ülkelerinin sanayi ürünleri için bir pazar ve sanayisi için de ham madde alanı hâline gelmiştir. Bu durum ülkenin gelişmesinin önünde önemli bir engeldir.

Gelişmekte olan ülkelerin genelinde olduğu gibi Nijer’de de kişi başına düşen millî gelir düşüktür. Dünya Bankasının 2021 yılı verilerine göre Nijer’de kişi başına düşen millî gelir 594 Amerikan dolarıdır. Nijer’in İnsani Gelişme Endeksi, gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi düşüktür. Örneğin Nijer, 2020 yılında 0.394 puanla dünya genelinde 189. sırada yer almıştır.
Dünya Bankasının 2021 yılı verilerine göre Nijer’de çalışan nüfusun %73’ü tarım sektöründe, %7’si sanayi ve %20’si hizmet sektöründe istihdam edilmiştir (Tablo 3.8). 2021 yılı verilerine göre Nijer nüfusunun %17’si şehirlerde, %83’ü ise kırsal kesimde yaşamaktadır (Fotoğraf 3.9).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!