Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 170

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 170

Gelişmişliğin ölçütlerinden biri de insani gelişme endeksidir (Tablo 3.6). 1990 yılında PakistanlI bir ekonomist tarafından geliştirilmiş olan bu endeks, 1993 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Gelişme Programı tarafından yıllık Gelişme Raporu’nda sunulmaktadır. Bu endekste sağlık, eğitim ve ekonomik göstergeler yer almaktadır. Doğumda beklenen yaşam süresi, okullaşma oranı ve kişi başına düşen millî gelir bu endeks için göz önünde bulundurulan başlıca koşullardır.

İnsani gelişme endeksi, 0 ila 1 arasında değişen sayısal değerlerden oluşmaktadır. Değeri 1’e yakın olan ülkeler gelişmiş, 0’a yakın olanlar ise az gelişmiştir. Örneğin 2020 verilerine göre Norveç, İsviçre, İzlanda ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde endeksin değeri yüksektir ve 0.9’dan fazladır. Buna karşın Nijer, Çad, Burundi ve Mali gibi gelişmemiş ülkelerin endeks değeri düşüktür ve 0.5’in altındadır.

Günümüzde sanayileşmede inovasyon ve girişimcilik ön plana çıkmıştır. İnovasyon, araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan yeni fikirleri ifade eder. Bu fikirler doğrultusunda mevcut ürünler yenilenmektedir. Bunun için girişimciler yeni fikirler doğrultusunda riskleri üstlenerek yatırımlar yapmaktadırlar. Örneğin önüne konulan bir filtre sistemiyle hareket ederken havayı temizleyen bisiklet bir inovasyon, bunun üretime geçmesi ise girişimcilik örneğidir.

İnovasyona göre ülkeler belirli bir endekse göre sıralanmaktadır. Örneğin İsviçre, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ilk sıralarda yer almaktadır ve bu ülkelerin puanı 58.8 ila 65.5 arasında yer almaktadır. Buna karşın Angola, Yemen, Gine ve Nijer son sıralarda yer almaktadır ve bu ülkelerin puanı 15 ila 17.8 arasındadır.

ETKİNLİK

Aşağıdaki tabloyu örneğe uygun olarak tamamlayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 170 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!