Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 163

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 163

Balkanlar’daki Türkler, dillerini ve kültürlerini korumuş Türk topluluklarındandır. Bu topluluklar başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere kimliklerinden dolayı bulundukları ülkelerde zaman zaman sorunlar yaşamaktadırlar. Türkiye buradaki Türklerin sorunlarını yakından izlemekte, sorunlarını çözmek için girişimlerde bulunmakta, ülkemize göç etmek isteyenlere ise kapılarını açmaktadır.

ADRİYATİK’TE UNUTULAN TÜRKLER

Balkanlar’da bir medeniyet inşa eden, Anadolu’dan getirilen nüfusla da bölgeyi âdeta bir ikinci “vatan” hâline getiren Osmanlı, özellikle Balkan Harbi’nin kaybedilmesiyle birlikte bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Osmanlı’nın bölgeden çekilmesiyle birlikte burada kalan Türk ve Müslüman nüfusu ise zor günler bekliyordu. Bölgedeki Türklerin yanı sıra çok sayıda Boşnak ve Arnavut Müslüman, Osmanlı’nın çekilmesiyle birlikte vatanlarını terk ederek Anadolu’ya göç etti. Göç etme şansı bulamayan ve bulundukları bölgede azınlık konumuna düşerek zor günler yaşayan Türkler ise “Bir gün Anadolu’dan kardeşlerinin yine yanlarına geleceği umuduyla” bugünlere dek yaşadı.

Kosova, Makedonya, Bulgaristan ve Batı Trakya’nın aksine Karadağ’da Adriyatik sahillerinde bir süre öncesine kadar “Türkçe konuşan” Türklerin yaşadığından kimsenin haberi yoktu. Bu bölgede yaşayan Türklerden ilk kez haberdar olan ise yaklaşık 3 yıl önce Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) eski Karadağ Koordinatörü oldu. Karadağ’da 1-15 Nisan tarihleri arasında yapılan nüfus sayımında bir süre önce açıklanan sonuçlara göre Makedonya, Kosova, Bulgaristan ve Batı Trakya’da azınlık statüsü bulunan Türkler, Karadağ’da resmî olarak kayıtlara ilk kez geçti. Nüfus sayımına göre 625.266 kişinin yaşadığı ülkede, ilk kez 104 kişi kendisini Türk olarak yazdırdı.

Türklerin yaşadığı bölgelerden biri de Orta Doğu’dur. İran’da Azeri Türkleri, Irak’ta ise Türkmenler bulunmaktadır. Bu Türk toplulukları kendi dil ve kültürlerini yaşatmaktadırlar. Türkiye, Orta Doğu’da yaşanan sorunlara, burada yaşayan Türklerin koruyucusu olarak müdahil olmaktadır. Özellikle Irak’ta yaşayan Türklere ülkemiz çeşitli yardımlarda bulunmaktadır (Fotoğraf 3.5). Orta Doğu’da Türklerin yaşadığı diğer ülkeler Suriye ve Lübnan’dır. Bu ülkelerde yaşayan Türkler, dil ve kültürlerini korumaktadırlar.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 163 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!